Ciekawe miejsca w naszej gminie
Gmina Dziwnów położona jest w północno–zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Ciekawie umiejscowiona, pomiędzy trzema akwenami wodnymi: Morzem Bałtyckim od północy, Zalewem Kamieńskim/Zatoką Wrzosowską od południa oraz cieśniną Dziwna łączącą Bałtyk z zalewem, stanowi prawdziwą gratkę dla żeglarzy i miłośników sportów wodnych. Od strony lądowej otoczona lasami, swoim zachodnim krańcem sąsiadując z obszarem Wolińskiego Parku Narodowego, stwarza niemal idealne warunki dla poszukujących aktywnego wypoczynku i zdrowotnych, nadmorskich spacerów
PORTY I PRZYSTANIE
Dziwnowski Port Rybacki jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w regionie. Posiada bardzo bogate zaplecze gospodarcze, do tego szereg zabezpieczeń i dodatkowych udogodnień, które w znaczący sposób podnoszą komfort pracy rybaków. Każdy z tzw. boksów jest wyposażony w niezależny węzeł sanitarny, do tego magazyn.
Do dyspozycji jest też nowa wytwornica lodu (o bardzo dużej wydajności). W skład kompleksu portowego wchodzi także budynek zarządu portu (z bosmanatem) oraz pokaźny parking. Całość jest objęta bardzo dokładnym monitoringiem. Swoje stałe miejsce w Porcie Rybackim ma również jednostka Ratownictwa Morskiego (SAR), co czyni (razem z Portem Jachtowym) z całości pokaźny kompleks portowy o bardzo zróżnicowanych możliwościach.
Przystań Statków Wycieczkowych jest jedną z bardziej popularnych atrakcji w Gminie Dziwnów. Cumujące tutaj jednostki (wystylizowane na statki pirackie), każdego roku (od wiosny do końca sezonu letniego) wypływają w rejsy do Kamienia Pomorskiego oraz na otwarte morze. Każdy, kto jeszcze nie miał okazji uczestniczyć w takim rejsie, powinien spróbować. Rejsy są organizowane kilkukrotnie w ciągu dnia.
PLAŻE I KĄPIELISKA
Miejscowości Gminy Dziwnów nie miałyby takiego magnetycznego uroku (przyciągającego rokrocznie tłumy turystów z kraju i zagranicy), gdyby nie kąpieliska. Dodajmy, że ich łączna długość wynosząca blisko 2000 tysiące metrów, sytuuje Gminę Dziwnów w grupie najdłuższych kąpielisk w kraju.
Gminne kąpieliska rokrocznie zaliczają się do grupy najczystszych na bałtyckim wybrzeżu i poprzez posiadanie wysokich standardów sanitarnych, mogą poszczycić się certyfikatem tzw. BŁĘKITNEJ FLAGI.
Na szerokich i czystych plażach każdy z turystów może bezpiecznie i bez obawy o jakiekolwiek zanieczyszczenia oddać się morskim kąpielom. To właśnie w Dziwnowie, Dziwnówku, Łukęcinie i Międzywodziu, pod okiem wykwalifikowanych ratowników, każdy miłośnik słonecznych i morskich kąpieli może poczuć na sobie rozbijające się fale morskie i skorzystać ze sprzętu oferowanego przez plażowe wypożyczalnie. A właśnie z myślą o turystach – miłośnikach morskich kąpieli, Gmina Dziwnów zadbała, aby w każdej miejscowości było co najmniej jedno, oferujące wysokie standardy kąpielisko.
WYKAZ KĄPIELISK STRZEŻONYCH, ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA PLAŻACH GMINY DZIWNÓW
Kąpielisko morskie – Międzywodzie. Długość linii brzegowej kąpieliska to 600 metrów (pomiędzy ulicami Westerplatte a Szkolną w Międzywodziu), natomiast przewidywana maksymalna liczba osób korzystających dziennie z kąpieliska, wynosi około 5 tysięcy. Infrastruktura kąpieliska to sanitariaty przy zejściach na plażę, znajdujących się przy ul. Zwycięstwa/Morskiej i ul. Westerplatte w Międzywodziu.
Terminy otwarcia i zamknięcia kąpieliska morskiego Międzywodzie – w okresie od 15 czerwca do 30 czerwca, odcinek o długości 300 metrów plaży od zejścia na plażę przy ul. Wojska Polskiego w Międzywodziu (w stronę zachodnią). W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia, odcinek o długości 600 metrów plaży, od zejścia na plażę przy ul. Szkolnej w Międzywodziu (w stronę wschodnią) do zejścia na plażę przy ul. Westerplatte w Międzywodziu. Ratownicy pełnią dozór w godzinach 9.00-17.00 każdego dnia kalendarzowego (w okresie od 15 czerwca do 31 sierpnia).
Kąpielisko morskie – Dziwnów. Długość linii brzegowej kąpieliska to 500 metrów (pomiędzy ulicami Parkową a Stefana Żeromskiego w Dziwnowie). Przewidywana maksymalna liczba osób korzystających dziennie z kąpieliska, wynosi około 7 tysięcy. Infrastruktura kąpieliska to sanitariaty przy zejściach na plażę, znajdujących się przy ul. Parkowej, ul. Jana Kochanowskiego, ul. Władysława Reymonta, ul. Stefana Żeromskiego w Dziwnowie.
Terminy otwarcia i zamknięcia kąpieliska morskiego Dziwnów – w okresie od 15 czerwca do 30 czerwca, odcinek o długości 300 metrów plaży, od zejścia na plażę przy ul. Władysława Reymonta w Dziwnowie (w stronę wschodnią) do zejścia na plażę przy ul. Parkowej w Dziwnowie. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia, odcinek o długości 500 metrów plaży, od zejścia na plażę przy ul. Stefana Żeromskiego w Dziwnowie (w stronę wschodnią) do zejścia na plażę przy ul. Parkowej w Dziwnowie. Ratownicy pełnią dozór w godzinach 9.00-17.00 każdego dnia kalendarzowego (w okresie od 15 czerwca do 31 sierpnia).
Kąpielisko morskie – Dziwnów „Przymorze”. Długość linii brzegowej kąpieliska wynosi 100 metrów (na wschód od ujścia rzeki Dziwnej, przy zejściu na plażę od ul. Przymorze w Dziwnowie). Przewidywana maksymalna liczba osób korzystających dziennie z kąpieliska, to około 1 tysiąc. Infrastruktura kąpieliska to sanitariat przy dojściu na plażę, znajdującym się przy ul. Przymorze w Dziwnowie.
Terminy otwarcia i zamknięcia kąpieliska morskiego Dziwnów ”Przymorze” – w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia, odcinek o długości 100 metrów plaży na wschód od ujścia rzeki Dziwnej przy zejściu na plażę od ul. Przymorze w Dziwnowie. Ratownicy pełnią dozór w godzinach 9.00-17.00 każdego dnia kalendarzowego (w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia).
Kąpielisko morskie – Dziwnów „Spadochroniarzy Polskich”. Długość linii brzegowej kąpieliska wynosi 100 metrów (licząc od zejścia na plażę, znajdującego się na przedłużeniu ul. Spadochroniarzy Polskich w Dziwnowie po zachodniej stronie ujścia rzeki Dziwnej). Przewidywana maksymalna liczba osób korzystających dziennie z kąpieliska, wynosi około 1 tysiąc. Infrastruktura kąpieliska to sanitariaty przy dojściu na plażę od ul. Spadochroniarzy Polskich w Dziwnowie.
Terminy otwarcia i zamknięcia kąpieliska morskiego Dziwnów „Spadochroniarzy Polskich” – w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia, odcinek o długości 100 metrów plaży przy zejściu na plażę od ul. Spadochroniarzy Polskich w Dziwnowie (po zachodniej stronie ujścia rzeki Dziwnej). Ratownicy pełnią dozór w godzinach 9.00-17.00 każdego dnia kalendarzowego (w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia).
Kąpielisko morskie – Dziwnów „Słoneczne”. Długość linii brzegowej kąpieliska wynosi 100 metrów (licząc na zachód od zejścia na plażę, będącego przedłużeniem ul. Słonecznej w Dziwnowie). Przewidywana maksymalna liczba osób korzystających dziennie z kąpieliska, wynosi około 1 tysiąc. Infrastruktura kąpieliska to sanitariaty, znajdujące się przy ul. Słonecznej w Dziwnowie na tzw. dojściu do plaży.
Terminy otwarcia i zamknięcia kąpieliska morskiego Dziwnów ”Słoneczne” – w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia, odcinek o długości 100 metrów plaży, położony na zachód od zejścia na plażę od ul. Słonecznej w Dziwnowie. Ratownicy pełnią dozór w godzinach 9.00-17.00 każdego dnia kalendarzowego (w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia).
Kąpielisko morskie Dziwnówek. Długość linii brzegowej kąpieliska wynosi 400 metrów (licząc 100 metrów na zachód i 300 metrów od osi ul. Kamieńskiej w Dziwnówku). Przewidywana maksymalna liczba osób korzystających dziennie z kąpieliska, wynosi około 2 tysięcy. Infrastruktura kąpieliska to sanitariaty przy zejściu na plażę, znajdując się na przedłużeniu ul. Kamieńskiej i ul. 1 Maja w Dziwnówku.
Terminy otwarcia i zamknięcia kąpieliska morskiego Dziwnówek – w okresie od 15 czerwca do 30 czerwca, odcinek o długości 200 metrów plaży, od zejścia na plażę przy ul. Kamieńskiej w Dziwnówku (w stronę wschodnią) do zejścia na plażę przy ul. 1 Maja w Dziwnówku. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia, odcinek o długości 400 metrów plaży, usytuowany 100 metrów na zachód i 300 metrów na wschód od zejścia na plażę przy ul. Kamieńskiej w Dziwnówku. Ratownicy pełnią dozór w godzinach 9.00-17.00 każdego dnia kalendarzowego (w okresie od 15 czerwca do 31 sierpnia).
Kąpielisko morskie – Łukęcin „Bajkowa”. Długość linii brzegowej wynosi 100 metrów (na zachód od wejścia na plażę, będącego przedłużeniem ulicy Bajkowej w Łukęcinie). Przewidywana maksymalnie liczba osób korzystających dziennie z kąpieliska, to około 1 tysiąc. Infrastruktura kąpieliska to sanitariat przy wskazanym zejściu na plażę od ul. Bajkowej w Łukęcinie.
Terminy otwarcia i zamknięcia kąpieliska morskiego Łukęcin „Bajkowa” – w okresie od 15 czerwca do 31 sierpnia, odcinek o długości 100 metrów plaży, położony na zachód od zejścia na plażę od ul. Bajkowej w Łukęcinie. Ratownicy pełnią dozór w godzinach 9.00-17.00 każdego dnia kalendarzowego (w okresie od 15 czerwca do 31 sierpnia).
Kąpielisko morskie – Łukęcin „Spacerowa”. Długość linii brzegowej wynosi 100 metrów (na zachód od zejścia na plażę, będącego przedłużeniem ul. Spacerowej w Łukęcinie). Przewidywana maksymalnie liczba osób korzystających dziennie z kąpieliska, wynosi około 1 tysiąc.
Terminy otwarcia i zamknięcia kąpieliska morskiego Łukęcin „Spacerowa” – w okresie od 15 czerwca do 31 sierpnia, odcinek o długości 100 metrów plaży na zachód od zejścia na plażę, znajdującego się na przedłużeniu ul. Spacerowej w Łukęcinie. Ratownicy pełnią dozór w godzinach 9.00-17.00 każdego dnia kalendarzowego (w okresie od 15 czerwca do 31 sierpnia).
DZIWNÓW
Dziwnów uzyskał prawa miejskie w 2004 roku.
Poza słonecznymi plażami czy ciepłym morzem, na turystów czekają tu zadbane parki i czyste lasy, w których znajdują się m.in. malowniczo usytuowane trasy biegowe oraz ścieżki rowerowe.
Tym zaś, którzy poszukują nieco innych atrakcji, proponujemy koncerty, różnego rodzaju zabawy, gry, weekendy tematyczne czy cykl zawodów sportowych, w których udział może wziąć każdy zainteresowany.
Będąc w Dziwnowie warto także wybrać się w rejs po morzu i zalewie statkami wycieczkowymi, zbudowanymi na wzór jednostek pirackich. Rejsy tymi jednostkami są organizowane także do położonego w południowej części Zalewu Kamieńskiego – Kamienia Pomorskiego. Dzięki temu, można zwiedzić najbliższą gminie okolicę, korzystając tylko z wodnej komunikacji. A ta jest bardzo ciekawa, bowiem „zielona otulina” zalewu i mnóstwo żagli na tym akwenie (bardzo popularnym wśród miłośników sportów wodnych) nadaje całości urokliwego charakteru.
Jezioro powstało pod koniec XIX wieku, kiedy to ówczesne władze podjęły decyzje, mające usprawnić żeglugę po cieśninie. Kluczową była tym samym decyzja o przekopaniu odcinka wydm (w miejscu aktualnego ujścia) i wybudowania falochronów. Dotychczasowe ujście, czyli obecna „Martwa Dziwna” z uwagi na duże zamulenie, przestała spełniać wymagania, jakie niósł rozwój miejscowości i idący za tym coraz większy ruch statków.
Zapewnienie płynności w komunikacji z morzem spowodowało zamknięcie ciągu wodnego od strony cieśniny, zaś w następnych latach w miarę nanoszenia przez morskie fale piasku, także od strony morza. W ten sposób powstało jezioro, które od lat jest uważane ze jedną z dziwnowskich atrakcji i przyrodniczych ciekawostek.
W Dziwnowie znajduje się także nowoczesna hala sportowo-widowiskowa, która przez cały rok poza pełnowymiarowymi boiskami do siatkówki, koszykówki czy piłki ręcznej, udostępnia m.in.: saunę, siłownię, sale fitness. W kompleksie tym znajduje się także hotel sportowy, który położony ledwie kilkadziesiąt metrów od plaży, jest doskonałym miejscem urlopowego zakwaterowania.
Tuż obok hali można się przespacerować Aleją Gwiazd Sportu, na której znajdują się postumenty z replikami medali, które odsłonili sławni polscy sportowcy i ludzie związani ze sportowym środowiskiem.
Z racji położenia Dziwnowa, obok dyscyplin typowo lądowych, coraz większą popularność zyskują sporty wodne. W ostatnich latach znacząco rozbudowano konieczną do tego infrastrukturę (dwie mariny oraz ośrodek sportów wodnych) i w oparciu o te „żeglarskie bazy” z powodzeniem organizowane są różnego rodzaju regaty (także o randze mistrzostw świata).
Obiekty te, wchodząc jednocześnie w skład Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, dzięki swojemu umiejscowieniu oraz wykonaniu w oparciu o najnowsze trendy architektoniczne i użytkowe, stają się żeglarską wizytówką nie tylko gminy Dziwnów, ale też całego regionu. Dzięki temu też, miasto takie jak Dziwnów, z niemal każdej strony otoczone wodą, staje się atrakcyjne dla żeglarzy lubujących się w żeglowaniu śródlądowym jak i morskim. To zaś otwiera miasto na nową rzeszę turystów, pozwalając tym samym na dalszy rozwój, którego jedną z osi jest właśnie szeroko pojęta turystyka wodna.
JEZIORO MARTWA DZIWNA
Na liście malowniczych i godnych odwiedzenia miejsc w Dziwnowie, jezioro „Martwa Dziwna” (objęte programem ochronnym „NATURA 2000) zajmuje miejsce szczególne. Określenie „Martwa” nie oznacza oczywiście, iż jest to zbiornik wodny pozbawiony życia. Wręcz przeciwnie. To zwyczajowa nazwa, sygnalizująca odcięcie od cieśniny Dziwna, która jako ciąg wodny pełna jest najróżniejszych jednostek wodnych i na swój sposób „żyje intensywnym ruchem”.
Tymczasem jezioro i jego bezpośrednie sąsiedztwo to cichy i tajemniczy zakątek. Osadzony w leśnej otulinie ujmuje przyrodniczą harmonią i wyjątkową atmosferą. Otocznie jeziora, na które składają się m.in. rzadko spotykane gatunki roślin i typowe dla obszarów leśnych zwierzęta, czynią z całości swojego rodzaju oazę ciszy i spokoju. Dla tych, którzy szukają miejsca sprzyjającego odprężeniu i wyciszeniu, wizyta nad jeziorem będzie sympatycznym i godnym polecenia doświadczeniem.
Jezioro powstało pod koniec XIX wieku, kiedy to ówczesne władze podjęły decyzje, mające usprawnić żeglugę po cieśninie. Kluczową była tym samym decyzja o przekopaniu odcinka wydm (w miejscu aktualnego ujścia) i wybudowania falochronów. Dotychczasowe ujście, czyli obecna „Martwa Dziwna” z uwagi na duże zamulenie, przestała spełniać wymagania, jakie niósł rozwój miejscowości i idący za tym coraz większy ruch statków.
Zapewnienie płynności w komunikacji z morzem spowodowało zamknięcie ciągu wodnego od strony cieśniny, zaś w następnych latach w miarę nanoszenia przez morskie fale piasku, także od strony morza. W ten sposób powstało jezioro, które od lat jest uważane ze jedną z dziwnowskich atrakcji i przyrodniczych ciekawostek.
MOST ZWODZONY
Dziwnów jako miejscowość przedzielona cieśniną Dziwna, od początków swojego istnienia borykała się z problem stałego połączenia. Na przestrzeni wieków korzystano z komunikacji wodnej, która łączyła oba brzegi, służąc do transportu ludzi i towarów. W miarę upływu lat i stopniowego przeobrażania Dziwnowa z osady rybackiej na miejscowość wypoczynkową, potrzeba wybudowania mostu stawała się coraz bardziej nagląca. Pierwsze wzmianki o stałym połączeniu sięgają początku XX wieku, jednak nie są one do końca potwierdzone i dotyczą być może projektu mostu, którego budowa choć planowana, nie została rozpoczęta. Pewnym natomiast jest to, że stałe połączenie obu części Dziwnowa powstało w połowie lat trzydziestych XX wieku. Zbudowany wówczas most miał konstrukcję drewnianą, a jego usytuowanie miało miejsce na wysokości dawnej Spółdzielni Przetwórstwa Rybnego „Bellona”.
Most przetrwał wojnę (pomimo prób jego zniszczenia) i w pierwszych powojennych latach służył głównie celom wojskowym, jednak jego konstrukcja (uszkodzenia) nie pozwalała na dalszą eksploatację, co w konsekwencji doprowadziło do jego rozbiórki.Rozbudowa miejscowości oraz stworzenie w jej obszarze szeregu zakładów, skłoniła ówczesne władze do podjęcia decyzji o budowie nowego mostu w nowej lokalizacji. Powstały w 1956 roku nowy most (w obecnej lokalizacji) był konstrukcją hybrydową: drewniano-stalowo-betonową. Podnoszone przęsło pozwalało na wpływanie większych jednostek pływających w głąb zalewu i ich swobodne wyjście na otwarte morze.
Po blisko 30 latach użytkowania podjęto decyzję o modernizacji mostu, która zakończyła się w roku 1993. Po przebudowie most miał jednolitą, betonowo-stalową konstrukcję, która po remoncie w 2012 roku nadal służy mieszkańcom, zapewniając jednocześnie stałe połączenie na ważnym szlaku komunikacyjnym.
Most ma długość 196 metrów (część tzw. stała – 180 metrów, część zwodzona – 16 metrów) i jest szeroki na 10 metrów. Dzięki zwodzonemu przęsłu, możliwość przepłynięcia mają jednostki o wysokości do 10 metrów i szerokości 8 metrów.
PROMENADA
Dziwnowska promenada jest jednym z najciekawszych zakątków gminy i bez wątpienia szczególnie godnym polecenia. Jej historia sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Dziwnów zaczął stopniowo stawać się coraz popularniejszym miejscem wypoczynku. Odkryte w tym czasie na terenie gminy źródła solankowe, spowodowały napływ nowej grupy osób, które poza wypoczynkiem, przybywały tutaj w celach zdrowotnych. Koniecznym stało się wówczas stworzenie odpowiedniej infrastruktury turystycznej, której celem byłoby uatrakcyjnienie pobytu oraz uwypuklenie malowniczych zalet miejscowości.
Promenada i jej obszar na przestrzeni lat dwudziestych i trzydziestych były stopniowo rozbudowywane, co pozwoliło na stworzenie w obrębie Dziwnowa malowniczego szlaku spacerowego. Plany, zakładające jego kontynuację w kierunku Dziwnówka i Międzywodzia przerwała wojna. Po jej zakończeniu i wraz z nastaniem polskich władz w Dziwnowie, promenadę pozostawiono w dotychczasowej formie.
Z biegiem lat ukształtowanie terenu przy promenadzie uległo zmianie, co było spowodowane m.in. pracami budowlanymi w prowadzonymi jej rejonie. W efekcie tych działań i w wyniku rozrostu wydmowej roślinności, dawna forma tego ciekawego szlaku spacerowego zaczęła się zacierać. Konieczna stała się rewitalizacja, która zakończyła się wiosną 2014 roku.
Duża część promenady zyskała wówczas nowe oblicze, stając się jednocześnie jedną z miejskich i gminnych wizytówek. Pod koniec roku 2018 został otwarty nowy odcinek promenady, tzw. Promenada Zachodnia, która w odróżnieniu od dotychczas istniejącej, biegnie szczytem wydmy.
ALEJA GWIAZD SPORTU
Aleja Gwiazd Sportu to bez wątpienia jedna z najważniejszych dziwnowskich wizytówek. Miejsce szczególne i pod wieloma względami wyjątkowe, bowiem ściśle związane z historią polskiego sportu.
Na osi alei (po obu stronach) ustawione są postumenty, które zawierają repliki medali zdobytych przez polskich sportowców w czasie Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostw Świata. Można tam również znaleźć medalistów Mistrzostw Europy, a także tablice przypominające o innych, ważnych dla sportowego środowiska wydarzeniach (i osobach). Oglądając każdy z medali można cofnąć się do chwil, które elektryzowały wszystkich sportowych kibiców czy do momentów, które w sposób szczególny zapisały się w historii polskiego sportu.
Odsłaniający je rokrocznie podczas Festiwalu Gwiazd Sportu zawodnicy podkreślają, że z tymi medalami zostawiają w Dziwnowie także cząstkę swojej sportowej kariery. Mają przy tym nadzieję, że medalowym śladem pójdą inni, zaś ich wysiłek będzie inspiracją dla młodych sportowych pokoleń.
Zapraszając do spaceru Aleją Gwiazd Sportu zachęcamy jednocześnie do swojego rodzaju wycieczki po medalowych kartach polskiego sportu. A kart tych, co przyznajemy z dużą satysfakcją, każdego roku przybywa. Również Aleja Gwiazd Sportu, za sprawą sukcesów polskich reprezentantów na sportowych arenach, rokrocznie może się powiększać. Uroczyste odsłonięcie replik medali (na kolejnych postumentach) ma miejsce zawsze w czasie Festiwalu Gwiazd Sportu – największego w regionie wydarzenia sezonu letniego.
W czasie jego trwania Gminę Dziwnów odwiedza grono wybitnych sportowców, ludzi sportu, dziennikarzy. Spotkania z nimi uzupełniają koncerty gwiazd muzycznej estrady, animacje dla dzieci, konkurencje dla młodzieży i osób dorosłych.
DZIWNÓWEK
Jedną z niewątpliwych atrakcji Dziwnówka oraz niezwykle charakterystycznym dla niego miejscem, jest skwer znajdujący się na końcu ulicy Kamieńskiej. Obok fontanny i specjalnie profilowanych ławek, znajduje się tutaj dość wyjątkowy w swoim wyglądzie zegar słoneczny, który – co należy podkreślić szczególnie – jest jednym z pięciu tego typu zegarów na świecie. Swoją konstrukcję (czy też układ specjalnej „godzinowej wstęgi”), zawdzięcza bardzo złożonym i skomplikowanym wyliczeniem matematycznym, które były wykonywane w oparciu o dokładne usytuowanie zegara na siatce geograficznej.
Dzięki temu, wskazania godzinowe są bardzo dokładane, a tolerancja czasowa wynosi niespełna 10 minut. Każdy, kto chciałby sprawdzić, która jest godzina i zweryfikować czas wskazywany przez zegar słoneczny z zegarkiem w telefonie czy na dłoni, powinien odwiedzić skwer w słoneczny dzień. Zaskoczenie… gwarantowane.
MIĘDZYWODZIE
Międzywodzie to miejscowość położona we wschodniej części wyspy Wolin na Półwyspie Międzywodzkim, pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Kamieńskim – stąd nazwa wsi.
Kąpielisko w Międzywodziu dysponuje rozwiniętą bazą wypoczynkową, rekreacyjną i rehabilitacyjną. Latem działa tu niewielkie kino, dostępne są również wypożyczalnie pojazdów.
ŁUKĘCIN
Łukęcin to najmniejsza i zarazem najbardziej spokojna miejscowość w naszej Gminie – idealna dla osób poszukujących odpoczynku od miejskiego zgiełku oraz miłośników przyrodniczych wycieczek. Jednym z jej najbardziej charakterystycznych elementów jest Rezerwat Przyrody Klif w Łukęcinie, o wysokości niemal 7 m n.p.m. Warto podkreślić, iż jest to pierwszy w naszym województwie rezerwat ekosystemów brzegu morskiego obejmujący zarówno wydmy jak i lasy. Na zachód od Rezerwatu, tuż przy zejściu na plażę przy ulicy Bajkowej zlokalizowana jest platforma widokowa z punktem obserwacyjnym, i dalej, siecią pozostałości fortyfikacyjnych z czasów Zimnej Wojny wzdłuż wybrzeża w kierunku Dziwnówka. W centrum miejscowości prócz systemu siłowni i pobliskiego placu zabaw, zobaczyć możemy rzymskokatolicki kompleks sakralny . Klasztor Ojców Paulinów wyposażony jest w majestatyczny Kościół z zespołem przyległych ogrodów, zewnętrzną-stacjonarną Drogę Krzyżową oraz strefę rekreacyjną dla pielgrzymów. W sezonie jesienno-zimowym popularne miejsce wśród zbieraczy bursztynów i zwolenników klimatoterapii.